BURL B80-B22-ORCA-ELMA B80
BURL B80-B22-ORCA-ELMA B80
BURL B80-B22-ORCA-ELMA B80
SKU: B80-B22-ELMA
Brand new Contact to order
Contact to order
Please fill in all the required fields
SEND
Paypal Wise
Invoice
Description
Shipping & VAT
Couple the new B22 ORCA Control Room Monitor daughter card with a B16 Mothership and a B4 MIC/LINE input card and you have an amazing audiophile desktop recording rig. Or, combine the B22 ORCA with a B16 and a BAD4M and you have the ultimate 4 in x 4 out mastering solution.
B22 ORCA Control Room Monitor Features:
• 4-channel DAC
• 8-channel DB25 connectivity (Tascam style)
• All class-A, NextGen Analog BOPA14 or BOPA11 op-amps
• 2 DAC channels with switchable BX5 output transformer
• 2 DAC channels for monitoring
• 2 stereo speaker outputs and 1 stereo headphone output
• External meter output
• Alps audiophile attenuator (standard)
• Stepped 0.1% matched resistor attenuator (optional)
• Avid delay matching
• DAC filter select
• Frequency response at 48kHz sample rate is 10Hz to 22kHz, +/- 0.1dB
• Frequency response at 96kHz sample rate is 10Hz to 30kHz, +/- 0.1dB, -0.3 dB @ 40kHz
• Frequency response at 192kHz sample rate is 10Hz to 30kHz, +/- 0.1dB, -1.5 dB @ 90kHz